कुवेतबाट प्रधानमन्त्रीलाई पत्र


सम्माननिय प्रधानमन्त्री ज्यू

प्रधानमन्त्री को कार्यलय
बालुवाटार काठमान्डौ, नेपाल
बिषय – कुवैतदेखि नागरिक विन्तीपत्र
महोदय
गैरकानुनी हैसियतमा कुवेतमा दसकौ देखि कर्मथलो बनाउदै आएका नेपालीहरुको लागि कुवैतको राजाले लाल मोहर लगाइ आममाफी दिनुभएको कुरा सर्वविदीतै छ । जसअनुसार नेपाल सहित अन्यदेशका नागरीकहरुले पनि यो अबसर पाउने छन । आममाफी को समयअवधी एक महीना मात्र हुनेछ! अप्रिल १ गते देखि अप्रिल ३० गते सम्म मात्र । नेपालीहरुको लागि अप्रिल २६ तारीक देखि अप्रिल ३० गते सम्म मात्र विना जरिवाना आवेद्न दिन पाउने छन । आजको मिति सम्म नेपाली हरुको स्वदेश फिर्तीको लागि नेपाल सरकारको माताहत का निकायहरु मौन छन । वाध्य भएर पिडितहरुले छिटै न्याय पाउने आशामा सन्जाल मार्फत सम्माननिय प्रधानमन्त्री खडग प्रसाद ओली ज्यु लाई यो विन्ती पत्र चडाउदै छु ।

कोभिड-१९ कोरोना भाइरस को सन्त्रास छदा छदै फिलीपिन्स, बङ्लादेश, इजिप्ट र लेवनन जस्ता देशहरुले उच्च सतर्कता साथ आ-आफ्ना देशका नागरिकहरुलाई आ-आफ्नो मुलुकमा दोहोरो क्वारेन्टाइन सुविधा सहित सुरछीत अवतरण गराइ सके ।

कुवेतमा ८०००० नेपाली नागरिकहरु छौं। जसमध्य अनुमानित ४ हजार देखी ७ हजारको हारहारीमा नेपाली गैरकानुनी रुपमा कामगर्दै आयका छ्न । कुवैतमा अहिले को लगातार लकडाउन र क्रफिउले गैरकानुनी हैसियतमा रहेका नागरीकहरु विचल्ली अवस्था मा परेका छन । न त जागीर छ, न त खाने कुरानै छ! ८०००० हजार सबै नेपालीलाई मुलुक मा बोलाउनुस भन्या होइन ।मात्र हाम्रो माग- गैरकानुनी हैसियतमा कुवैत मा बस्दै नेपाली ७००० नेपाली नागरीकलाई प्रधानमन्त्रीज्यु मार्फत मातहतका निकाय लाई कुवैत देखि नागरिक फिर्ती को लागि कामकारवहि अगाडि बडाइ दिनको लागि मोहर लगाइदिनु हुन बिनम्र अपिल गर्दछु।

यो अवसर फेरि छिटै फर्किन न सक्ने कुराको अवगत गराउदछु । ती सबै स्वदेश फर्किन चाहने गरीकानुनि हैसियतमा रहेका नेपालीहरुको लागी मिनाहा गरियको जरीवाना १० करोड माथी नाघ्ने अनुमान छ । प्रधानमन्त्री ज्यु मार्फत यो माग लाई तुरन्तै सम्बोधन गरे, मिनाह गरिएको जरिवाना करौडौ रुपैया ती गैरकानुनी हैसियतमा रहेका नेपाली नागरीकले रेमिट्यान्स मार्फत नेपाल भित्र्याउने छ्न।
यो समय बाचौ र बचाउ र सहयोग को समय भएको हुँदा प्रधानमन्त्रीज्यू लाइ कुवैतमा गैरकानुनीरुपमा बस्दै आयका नेपाली नागरीकहरु प्रतीनिधित्व गर्दै सार्वजनिकरुपमा यो विन्तीपत्र चढ़ाएको छु ।
अभियान्ता
रामबहादुर बस्नेत
हाल-कुवैत

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.