पोखरा विमानस्थल निर्माण : काट्नुपर्ने टुप्पो, फेदैदेखि डोजर


दीपक परियार
(पोखरा) — पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिञय विमानस्थलको उडान प्रक्रिया डिजाइनले भन्यो, ‘पूर्वपट्टिको डाँडा २५ मिटर काट्नुपर्छ ।’ विमान अवतरण गर्ने क्रममा रिठ्ठेपानी डाँडाले अवरोध पुर्‍याउने भएकाले काट्नुपर्ने डिजाइनमा उल्लेख थियो । टुप्पोबाट काटेर २५ मिटर उचाइ घटाउनुपर्ने भनिए पनि जग्गाधनीले फेदैबाट डोजर लगाउन सुरु गरेका छन् । अत्यधिक माटो उत्खनन र प्लटिङ गर्ने उद्देश्यले फेदैदेखि डोजर लगाइएको स्थानीयको आरोप छ ।  पोखरा–२६ मा पर्ने बानियाँपाखा भनिने रिठ्ठेपानीमा डोजर लगाउन महानगरपालिकाले स्वीकृति दिएको हो । नागरिक उड्डयन प्राधिकरणले डिजाइनमा रहेको भन्दा ५ मिटर बढाएर ३० मिटर डाँडा काट्न गत वर्ष माघ ३ मा महानगरलाई सिफारिस पठाएको थियो । डाँडामा धेरै व्यक्तिगत र केही सार्वजनिक जमिन पर्छ । डाँडा काट्नुपर्ने थाहा पाएका जग्गाधनीले आफैं पहल लिए ।

जग्गाधनी गोविन्द तिमिल्सिनाको नेतृत्वमा २२ स्थानीयले डाँडा कटानका लागि जेठ ३० मा महानगरमा निवेदन बुझाए । महानगरको राजस्व परामर्श समितिको असार ४ मा बसेको बैठकले दस्तुर बुझेर भरतपुर महानगरपालिका–१० का तिमिल्सिनासहित २२ जनालाई उत्खनन गर्न दिने निर्णय गर्‍यो । १६ कित्ता जग्गाबाट ५० हजार घनमिटर माटो उत्खनन, कटान र बाटो निर्माण गर्न डोजर चलाउने अनुमति महानगरले दियो । महानगरले एक घनमिटरको ७२ रुपैयाँका दरले ३६ लाख रुपैयाँ राजस्व बुझ्यो । जग्गाधनीले धरौटीस्वरूप १ लाख ८० हजार रुपैयाँ बुझाए ।

महानगरका कर अधिकृत छविलाल शर्माले माटो थुपार्ने वा आवश्यक सामग्री राख्ने मैदान र बाटो निर्माण कार्य गर्न उत्खनन अनुमति दिएको बताए । सूचना अधिकारी गंगालाल सुवेदीले राष्ट्रिय गौरवको आयोजनामा संघ सरकारले गर्नुपर्ने भए पनि महानगरले पहल लिएको दाबी गरे । उनले भने ‘जग्गाधनीले वातावरणीय प्रभाव मूल्यांकन (ईआईए) लगायत प्रक्रिया पूरा गरेपछि मात्रै अनुमति दिएका हौं ।’ एक स्थानीयले भने माटो बिक्रीबाट करोडौं रुपैयाँ आम्दानी हुने र घडेरीसमेत बन्ने भएकाले सम्याउन तम्सिएको आरोप लगाए ।

‘पहिला उनीहरूबीच नै कुरा मिलेको थिएन,’ ती स्थानीयले भने, ‘जताततै फाइदा देखेपछि एक ठाउँ आए ।’ टुप्पो मात्रै सम्याउनुपर्ने भनिए पनि जग्गाधनीले मौका छोपेर फेदैदेखि सम्याउन थालेको उनको आरोप छ । महानगरले उत्खनन गर्न अनुमति दिएको जग्गा ८६ रोपनी छ । जसमध्ये ५७ रोपनी मानव धर्म सेवा समितिले चर्चेको छ । डाँडाको मध्यभागमा पर्ने समितिको आश्रम फेदीमा सार्ने योजना छ । समितिका सदस्य मदन श्रेष्ठले स्थानीयको सहमतिमै जग्गा सम्याउन लागेको बताए ।

जमिन सम्याउन दुई दिनदेखि एक एक्जाभेटर प्रयोग गरिएको छ । जग्गाधनी गोविन्द तिमिल्सिना डाँडा काट्ने क्रममा कामदार बस्ने ठाउँ, माटो ढुवानी गर्ने टिपर र एक्जाभेटरलगायत मेसिन राख्न तलैदेखि जमिन सम्याउनुपरेको दाबी गर्छन् । महानगरको अनुमतिपछि प्राधिकरणसँगको मौखिक सहमतिमा डाँडा काट्न तयार भएको उनले बताए । ‘डाँडा काट्न लाग्ने खर्च माटो बिक्रीबाट आउँछ,’ उनले भने, ‘सांसद, मन्त्रीसमेतको कुरा सुनेर चित्त बुझ्यो, त्यसैले आफैं गर्‍यौं ।’ आफ्नो मात्रै १४ रोपनी जग्गा कटानमा पर्ने उनको भनाइ छ ।

महानगरले पहिलो चरणमा जग्गा सम्याउन ३ महिनाको समय दिएको छ । जग्गाधनीले सम्याउनुपर्ने डाँडाको टुप्पो हिउँदमा काट्ने जनाएका छन् । तिमिल्सिनाले पहिला बाटो र मैदान बनाएपछि मात्रै डाँडा काट्न सुरु गर्ने बताए । माटो निकासीका लागि व्यक्तिगत जग्गा भाडामा समेत लिएको उनले सुनाए । ‘निजी फाइदा हेर्ने हो भने विभिन्न माग राखेर अवरोध गर्न पनि सक्थ्यौं,’ उनले भने, ‘आफ्नै ठाउँमा गौरवको योजना बन्न लाग्दा किन सहयोग नगर्ने भनेर गरेका हौं ।’

उडान र अवतरणमा अवरोध पुर्‍याउने देखिएकोले डाँडा कटान गर्नुपर्ने आवश्यकता रहेको विमानस्थल आयोजना प्रमख विनेश मुनकर्मी बताउँछन् । अन्तर्राष्ट्रिय नागरिक उड्डयन संस्था (आइकाओ) बाट विमानस्थल प्रमाणीकरण गर्न पनि डाँडा हटाउनुपर्ने उनले बताए । ‘त्यो डाँडाले पाइलटलाई पनि मानसिक रूपमा बाधा पुर्‍याउँछ,’ उनी भन्छन्, ‘उचाइ नघटाउँदासम्म परीक्षण उडान पनि गर्न मिल्दैन ।’

व्यक्तिले सम्याउँदा क्यानलाई दोहोरो फाइदा पुग्ने उनको दाबी छ । ‘एक त उत्खनन गर्ने पैसा जोगियो,’ उनले भने, ‘अर्को, उत्खनन गरेको माटो कहाँ व्यवस्थापन गर्ने भन्ने झन्झट लिनुपरेन ।’ विमानस्थलबाट डेढ किलोमिटर टाढा रहेको डाँडाजस्तै हटाउनुपर्ने अन्य डाँडाको पनि अध्ययन भइरहेको उनले जनाए । हालसम्म विमानस्थलको ४५ प्रतिशत काम सकिएको छ । (कान्तिपुर )

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.