तंग्रिँदै गरेका निर्मलाका बुबा भन्छन्- ‘न्याय नपाएर रिसाउँदैमा कोही पागल भइहाल्ने हो र ?’


फातिमा बानु

मंसिर ८ गते अस्पतालको आकस्मिक कक्षमा भर्ना भएका उनी आईसीसीयू वार्ड हुँदै पुरुष उपचार कक्षमा सरेका छन् । चार दिनदेखि उनी सर्जिकल वार्डमा उपचाररत छन् । खुट्टामा लागेको घाउ निको हुँदै छ । कुर्न बसेकी श्रीमती दुर्गादेवी पन्त भने घर फर्किसकेकी छन् । परिवार स्रोतमा अनुसार उनलाई हाल उठ्न तथा हिँडडुल गर्न सहयोग चाहिँदैन ।

कुरुवा बसिरहेकी उनकी दिदी प्रेमवती राणा भन्छिन्, ‘शौचालय लैजान दुई जना चाहिन्थ्यो, अहिले एक्लै जान्छन् ।’ उनका अनुसार उपचारमा संलग्न नर्स देख्नासाथ यज्ञराज छोरी निर्मला नै सम्झिन्छन्, रुन्छन्, कराउँछन् । उनी भन्छिन्, ‘उहाँ निर्मलालाई सम्झिरहनुहुन्छ, राति पनि घरी निदाउनुहुन्छ, घरी बर्बराउनुहुन्छ ।’
मानसिक रोगको लक्षणका आधारमा थप उपचारका लागि राजधानी ल्याए पनि उनी मानसिक वार्डमा छैनन् । खुट्टामा चोटपटक लागेको छ । रिपोर्टका अनुसार एउटा औंला पनि भाँचिएको छ । खोच्याउँदै हिँड्छन् ।

मंसिर ८ गतेको घटना सम्झिँदै उनी भन्छन्, ‘बजारबाट दाह्री काटेर म न्यायका लागि धर्ना बस्न जाँदै थिएँ, अचानक खुट्टामा कसैले बेस्सरी हानेजस्तो लाग्यो, एकै छिनमा खुट्टा सुन्नियो ।’ याद भएसम्म होस आउँदा उनले आफूलाई इमेर्जेन्सी वार्ड लेखेको ठाउँमा पाएका थिए । कुनै अस्पतालमा भर्ना हुँदै छु भन्ने उनलाई लाग्यो । मानसिकरोगी भन्दै बाहिर चलेको हल्लाका कारण उनी दु:खी छन् । दु:खी हुँदै उनी भन्छन्, ‘छोरी बलात्कार हुँदा कुनचाहिँ बाउ छट्पटिँदैन, न्याय नपाएर रिसाउँदैमा कोही पागल भइहाल्ने हो र ?’

प्रेमवतीका अनुसार निर्मलाको हत्यापछि यज्ञराजको व्यवहारमा फरकपन आएको थियो । उनी एउटा कुरा गर्न खोज्दा अर्कै गर्थे, आफूले भनेका कुरा आफैं बिर्सन्थे । परिवारमा उनलाई परामर्शका लागि अस्पताल लैजाने सल्लाह भइरहन्थ्यो । उनी भन्छिन्, ‘उहाँ भने, धर्ना छाडेर कतै जान मान्नु हुँदैनथ्यो, खाने–सुत्ने ठेगान हुँदैनथ्यो ।’

यज्ञराज निर्मलाको हत्यारा पत्ता लगाएर कारबाही गर्न माग राख्दै जिल्ला प्रशासन कार्यालयको गेटअगाडि २४ घण्टा धर्ना बस्दै आइरहेका थिए । प्रेमवती थप्छिन्, ‘धर्नामा बस्दा अनेक किसिमका मान्छे आउँथे, निर्मला’bout एउटै कुरा हजारपटक भन्नुपर्दा हुने असह्य पीडाले पनि उहाँलाई यस्तो बनाएको होजस्तो लाग्छ ।’

उपचारमा संलग्न चिकित्सकका अनुसार उनलाई थाइराइडको समस्या देखिएको छ । औषधि खाएर आराम गर्दै छन् । खुट्टाको घाउ पनि निको हुँदै छ । उनलाई हेरिरहेका मनोचिकित्सक डा.सरोज ओझा भन्छन्, ‘उहाँलाई गम्भीरखाले मानसिक समस्या छैन, चिन्ताका कारण मनोसामाजिक समस्या भएको हो, पहिलेभन्दा धेरै सुधार छ ।’

निर्मलाको हत्या भएको समय यज्ञराज भारतमा थिए, गुरुपूर्णिमा मनाउन । देशबाहिर भएकाले परिवारसँग फोन सम्पर्कमा थिएनन् । घटना भएको ५ दिनपछि मात्रै आफूले छोरीको हत्या’bout थाहा पाएको उनी बताउँछन् । उनी भन्छन्, ‘गाउँका मान्छेले छोरी सिकिस्त बिरामी छ भनेर बोलाएका थिए, घर आउँदा छोरीले संसार छाडिसकेकी रहिछ ।’

यज्ञराजका तीन छोरी थिए । उनी बाँकी दुईलाई पनि केही होला भनेर आत्तिन्छन् । निर्मलाको घटनापछि उनी शान्त छैनन् । ठीक भएर चाँडै घर फर्किन मन लागेको बताउँदै उनी भन्छन्, ‘फर्केर फेरि धर्नामा बस्छु, बलात्कारी हत्यारा नसमातिएसम्म आन्दोलन गरिरहन्छु ।’ (कान्तिपुर )

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.