क्रोएसिया इतिहास रच्दै फाइनलमा


क्रोएसिया दुई घन्टाको प्रतिस्पर्धामा इंग्ल्यान्डलाई २—१ ले हराएर विश्वकपको फाइनलमा । उपाधि होडमा फ्रान्स र क्रोएसिया भिड्ने ।
राजु घिसिङ
मस्को — मारियो मान्जुकिचले अतिरिक्त समयमा गोल गरेपछि क्रोएसिया दोस्रो सेमिफाइनलमा इंग्ल्यान्डलाई २—१ ले हराएर इतिहास रच्दै पहिलोपल्ट विश्वकपको फाइनलमा प्रवेश गरेको छ । लुज्निकी रंगशालामा सुरुआती अग्रता भने इंग्ल्यान्डले लिएको थियो । किरन ट्रिपरको फ्रि—किक गोलसँगै इंग्ल्यान्डलाई १—० ले अघि बढाएएर ५२ बर्षपछि विश्वकपको फाइनल खेल्ने संभावना बढाएका थिए ।
पेनाल्टी क्षेत्रको ठीक बाहिर प्राप्त फ्रि—किकमा मिडफिल्डर ट्रिपरले मानवीय पर्खाल नघाएर दाँयातर्फ ‘टप कर्नर’मा बललाई जाली चुमाएका थिए। त्यसलाई रोक्ने प्रयास गरेपनि क्रोएसियाका गोलकिपर डानिएल सुबासिचको केही सिप चलेन र ट्रिपरले विश्वकपमा गोलको खात खोले।

पहिलो हाफमै इंग्ल्यान्डले अग्रता दोब्बर पार्ने अवसर पाएको थियो। कप्तान ह्यारी केनको पहिलो प्रहारमा गोलकिपर सुबासिच बाधक बने भने रिबाउन्डमा खालि पोष्टमा उनको प्रहार सटिक भएन। बल पोलमा लागेको थियो। इंग्ल्यान्डले पहिलो हाफमा मात्र राम्रो खेल्यो। त्यसपछि उसको हातबाट खेलको नियन्त्रण क्रोएसियाले खोस्यो।

दोस्रो हाफमा क्रोएसियाले बल नियन्त्रणमा राख्दै आक्रमणको लागि उपयुक्त अवसर खोजिरहेको थियो। सिमे भारसाल्कोको क्रसमा इभान पेरिसिचले इंग्ल्यान्डका डिफेन्डर किली वाकरलाई उछिनेर प्रहार गरेको बलले क्रोएसियालाई ६८ औं मिनेटमा १—१ को बराबरीमा पुऱ्यायो। प्रतियोगितामा यो उनको दोस्रो गोल हो।

मारियो मान्जुकिचले ८२ औं मिनेटमा प्रहार गरेको बल इंग्ल्यान्डका गोलकिपर जोर्डन पिकफोर्डले सजिलै नियन्त्रण गरे। निर्धारित ९० मिनेट बराबरीमै सकियो। थपिएको ३० मिनेटको अतिरिक्त समयको ९८ औं मिनेटमा जोन स्टोन्सको हेडरमा सिमे भारसाल्कोले खालि पोष्टबाट बल क्लियर गर्दै क्रोएसियाको संकट टारेका थिए।

अतिरिक्त समयको पहिलो हाफको इन्ज्युरी टाइममा पेरिसिचको क्रसमा मारियो मान्जुकिचले प्रहार गरेको बल मुश्किलले इंग्ल्यान्डका गोलकिपर जोर्डन पिकफोर्डले क्लियर गरे। पिकफोर्ड १ सय नवौं मिनेटमा भने मान्जुकिचलार्य रोक्न सकेनन्। डिफेन्सले क्लियर गर्न नसकेको बल पेरिसिचले मान्जुकिचलाई पेनाल्टी क्षेत्रमा उपलब्ध गराएका थिए। त्यसमा उनको बाया खुट्टाको फिनिसिङ उत्कृष्ट रह्यो र क्रोएसिया २—१ ले अघि बढ्यो।

नकआउट चरणका अघिका दुवै खेल टाइब्रेकरमा जितेको क्रोएसिया मान्जुकिचको गोलको सहयोगमा पहिलोपल्ट विश्व्कपको फाइनलमा प्रवेश गऱ्यो। उसले सेमिफाइनलमा प्रतिस्पर्धा गरेको दोस्रो अवसर हो। यसअघि विश्व्कप १९९८ को अन्तिम चारमा उसलाई आयोजक फ्रान्सले पराजित गरेको थियो। त्यही फ्रान्सविरुद्ध क्रोएसियाले आइतबार फाइनल खेल्नेछ। (कान्तिपुर )

Advertisements

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.