साढे चार वर्षपछि बमबहादुर तामाङको शव नेपाल आइपुग्यो


होम कार्की, काठमाडौं
maxresdefaultफाल्गुन ५, २०७३- साढे चार वर्षअघि साउदी अरबमा मृत्यु भएका हिलेदेवी ५, रामेछापका ४९ वर्षीय बमबहादुर तामाङको शव बुधबार साँझ स्वदेश आइपुगेको छ । उनको सन् २०१२ अगस्ट ९ मा उपचारका क्रममा दमाम मेडिकल कम्प्लेक्समा मृत्यु भएको थियो ।
सबै रेकर्ड धनबहादुर तामाङको नाममा रहेकाले शवलाई स्वदेश पठाउन ढिलाइ भएको साउदीस्थित नेपाली दूतावासले जनाएको छ । ‘धनबहादुर र बमबहादुर घर फिर्नका लागि दमामस्थित डिपोर्टेसन सेन्टर (घरफिर्ती जेल) मा गएका थिए । धनबहादुर प्रक्रिया पूरा गरेर जेलबाटै स्वदेश फिरे । बिरामी परेर बमबहादुरलाई अस्पताल लगियो,’ साउदीका लागि कार्यवाहक राजदूत आनन्दराज शर्माले कान्तिपुरसित भने, ‘तर, अस्पतालमा बमबहादुरको नाममा नभई धनबहादुरको नाममा शव थियो ।’

दुवै जनासँग राहदानी थिएन । उनीहरू गैरकानुनी हैसियतमा बाहिर काम गर्दै आएकाले स्वदेश फिर्न जेल गएका थिए । दमाम मेडिकल कम्प्लेक्सका निर्देशक अयमन ममदोउह करकरका अनुसार बमबहादुरलाई हृदयाघात भएको अवस्थामा अस्पताल ल्याइएको थियो । उनलाई डाक्टरको निगरानीमा उपचार गर्ने क्रममा श्वासप्रश्वासमा आएको समस्याले बचाउन नसकिएको अस्पतालको मेडिकल रिपोर्टमा उल्लेख छ ।

बमबहादुरका आफन्तले मृत्युको खबर थाहा पाएपछि शव पठाइदिन परराष्ट्र मन्त्रालयमार्फत दूतावासलाई अनुरोध गरेको थियो । ‘हामीले बमबहादुरको नाम गरेको शव नै पत्ता लगाउन सकेनौं । धनबहादुर शव कसैले दाबी गरेन । त्यसपछि शंका लागेर शवको फोटो खिचेर परिवारलाई पठाइदियांै । शव बमबहादुरको भएको पुष्टि भयो,’ उनले भने, ‘त्यसपछि पठाउने प्रक्रिया थालिएको हो ।’ पठाउने बेला अर्को झन्झट आइपर्‍यो । साउदीको अध्यागमन विभागको रेकर्डमा धनबहादुर तामाङ नाम गरेको व्यक्तिले ‘एक्जिट परमिट’ पाइसकेको थियो । ‘फेरि धनबहादुरलाई एक्जिट परमिट दिलाउन सकेन । यो केश प्रहरीमै लामो समयसम्म अडकियो,’ उनले भने, ‘बल्लतल्ल शव बमबहादुरको भएको कागजात पेस गरेर नाम बदल्यौं ।’

पीडित परिवारले शवको आशा मारी काजकिरिया गरिसकेको थियो । ‘हामीले शव झिक्न सकिँदैन भन्ने ठान्यौं । शव ल्याउन पैसा पनि आफंैले बेहोर्नुपर्छ भन्ने खबर आयो । हामीसँग शव ल्याउने र अस्पतालमा राखेको खर्च तिर्न सक्ने हैसियत थिएन,’ प्रहरीसमेत रहेका २५ वर्षीय छोरा राजकुमार तामाङले भने, ‘अस्पतालमै काम गर्ने दोलखाका एक जना मान्छेले आएर भेटेका थिए । उनले तीन वर्षपछि शव साउदीमै दफन गरिदिन्छ भनेपछि हामी शवलाई पर्खेर बसेनौं । विधिअनुसार काजकिरिया गरिसकेका थियौं ।’ शव ल्याउन लागेको करिब ८ हजार ५ सय रियाल (२ लाख ५५ हजार रुपैयाँ) वैदेशिक रोजगार प्रवद्र्धन बोर्डले बेहोरेको दूतावासले जनाएको छ । ‘सात महिना अगाडि नै आवश्यक बजेट आइसकेको थियो,’ दूतावासका सहचारी सन्तोष अधिकारीले भने, ‘यहींको प्रक्रिया पूरा गर्न समय लाग्यो ।’

आशा मारिसकेको शव लिन बुधबार साँझ दाजुभाइ र ज्वाइँहरू विमानस्थल पुगेका थिए । ‘दाइको शव हेर्न पाइन्छ भन्ने आशा लागेकै थिएन । शव ल्याउन धेरै पटक धायौं,’ माइला भाइ हर्क मोक्तानले भने, ‘शवलाई बौद्धमा रहेको तामाङहरूको गुम्बामा लगेर राख्छौं । विधि पूरा गरेर जोरपाटीमा अन्तिम संस्कार गर्छाैं ।’ रामेछापबाट बमबहादुरकी पत्नी, सबै दाजुभाइ, तीन छोरी र एक छोरा राजधानी आइपुगेका छन् ।

(कान्तिपुर )

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.