श्रम सम्झौता गर्न कुवेतलाई प्रस्ताव


होम कार्की
23102016064726kuwait___-1000x0कार्तिक ७, २०७३- नेपालले कुवेतलाई श्रम सम्झौता गरी कामदार लान प्रस्ताव राखेको छ । कुवेतका लागि नेपालका राजदूत यज्ञबहादुर हमालले कुवेतको विदेशी कामदार ल्याउने निकाय मानव संसाधन प्राधिकरणका महानिर्देशक अब्दुल्लाह एस, अल—मोटौटहलाई भेटेर उक्त प्रस्ताव राखेका हुन् ।

नेपाली कामदारको सुरक्षालाई प्रत्याभूति हुने गरी तलब, कार्यअवधि, बिमा, उपचारको प्रत्याभूतिलगायत विषयलाई समेटेर नेपालले श्रम सम्झौता गर्न चाहेको हो । कुवेतस्थित नेपाली दूतावासले श्रम सम्झौताको प्रारम्भिक मस्यौदा गरेर छलफल गर्न परराष्ट्र मन्त्रालय पठाइसकेको छ ।

‘औपचारिक क्षेत्रमा नेपाली आउने क्रम बढेका छन् । कुवेतले नेपालीलाई प्राथमिकतामा राखेको छ,’ हमालले  भने, ‘दुई देशबीच औपचारिक रूपमा श्रम सम्झौता गरेर कामदार ल्याउन आग्रह गरेका छौं ।’ हमालका अनुसार प्राधिकरणका महानिर्देशक मोटौटहले श्रम सम्झौताका लागि आफूहरूले पनि पहल थाल्ने बताएका थिए ।

घरेलु कामदारको वर्चस्व रहेको कुवेतमा पछिल्लो समय औपचारिक क्षेत्रमा कामदार जाने क्रम बढदो छ । आवासीय विभागका महानिर्देशक तलाल जे मराफीका अनुसार अक्टोबरसम्म ६० हजार ७ सय १२ जना नेपाली कामदार कुवेतमा कार्यरत छन् । तीमध्ये २२ हजार ८ सय ११ जना घरेलु कामदार छन् ।

राजदूत हमालले मोटौटहसमक्ष दक्ष कामदार लिन पनि आग्रह गरेका थिए ।

(कान्तिपुर )

Advertisements

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )