सरकारमा नेतृत्व गर्न कांग्रेसभित्र चार आकांक्षी


मन्त्री छानेपछि मात्रै देउवाले पार्टी पदाधिकारी मनोनयन गर्ने
Bimalendra-sitaula१० साउन, काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले राजिनामा दिएलगत्तै सोमबार बिहान कांग्रेस सभापति शेरवहादुर देउवाले आफू निकट केही प्रभावशाली नेताहरुसँग अबको सरकार गठनका ’boutमा परामर्श गरेका छन् । सत्ता समीकरण बनाउन खटिएका नेताहरुसँग देउवाले पार्टीको पदाधिकारी चयनलाई समेत ध्यान दिएर सरकारमा जाने टिम तय गर्ने संकेत दिएको एक कांग्रेस नेताले बताए । देउवा सरकार गठनपछि पार्टी पदाधिकारी मनोनित गर्ने सोचमा छन् ।

विधानअनुसार दुई महिनाभित्र उपसभापति महामन्त्रीलगायतका पदाधिकारी मनोनयन गर्नुपर्ने भए पनि आफ्नै टिमभित्र नेताहरु धेरै आकांक्षी भएपछि देउवा प्रचण्डसँग मिलेर ओली सरकार ढाल्न अग्रसर भएका थिए ।पार्टीका पदाधिकारीको आकांक्षा मिलाउनकै लागि सरकार ढाल्न हतार गर्नुपरेको ती नेताले बताए । देउवाका लागि अब विमलेन्द्र निधीको व्यवस्थापन सबैभन्दा चुनौतिपूर्ण बनेको छ ।

निधीले प्रचण्ड नेतृत्वको सरकारमा उपप्रधानमन्त्री सहित पार्टीबाट नेतृत्व गर्ने र पार्टीमा उपसभापति पनि पाउनुपर्ने दाबी गरेका छन् । उपसभापतिमा खुमबहादुर खड्काको दाबी बलियो छ ।

उपसभापति नपाए आफ्ना कम्तिमा ५ केन्द्रीय सदस्यसहित देउवाको साथ छाड्ने तयारीमा खुमबहादुर छन् । तथापि खड्कालाई उपसभापति दिने पक्षमा देउवा छैनन् । यसैलाई निहुँ बनाएर खुमबहादुरले साथ छाडेमा सिटौला र केबी गुरुङ समूह मिलाएर क्षतिपूर्ति गर्ने देउवाको रणनीति छ ।

सरकारमा कसको नेतृत्व ?

कांग्रेसबाट उपप्रधानमन्त्रीसहित सरकारको नेतृत्वमा जानेमा चार जनाको नाम छलफलमा छ । विमलेन्द्र निधि, कृष्ण सिटौला, गोपालमान श्रेष्ठ र अर्जुन नरसिंह केसीको नाममा छलफल भइरहेको देउवानिकट स्रोतले जनाएको छ ।

ओली सरकार ढाल्न आन्तरिक र बाहृय समर्थन जुटाउन मुख्य भूमिका खेलेका कारण निधीको दाबी बलियो छ । तर, उनले उपसभापतिमा पनि आफ्नो बलियो दाबी कायम राखेका छन् । यसका लागि उनले देउवामाथि विभिन्न शक्तिकेन्द्रबाट दबाव बढाइरहेको कांग्रेसका एक नेताले बताए ।

देउवा गोपालमानलाई संसदीय दलको उपनेता र सरकारमा नेतृत्व दिएर उनलाई अन्तिमपटक अवसर दिन इच्छुक रहेको चर्चा पनि कांग्रेस वृत्तमा चलेको छ । तर, उनलाई बनाउँदा पार्टीको शक्ति सन्तुलनमा खासै असर गर्दैन ।

कृष्णप्रसाद सिटौला उपप्रधानमन्त्री र गृहमन्त्रीका अर्का प्रमुख दाबेदार हुन् । अर्जुननरसिंह केसीले उपप्रधानमन्त्री दाबी गरे पनि अन्तिममा उनलाई रोजेको मन्त्रालय दिएर न्याय गर्ने सोचमा देउवा रहेको उनका सहयोगीहरु ब्ाताउँछन् ।

सिटौला उपप्रधानमन्त्री नभएमा गगन थापा र भीमसेनदास प्रधान उनको टीमबाट मन्त्रीका दाबेदार हुन् । त्यसो त गृहमन्त्रीमा पूर्णबहादुर खडकाको नाम पनि कांग्रेसभित्र चर्चामा छ ।

कांग्रेसले १३ मन्त्रालय पाउने मोटामोटी सहमति भएको देउवा निकट नेता रमेश लेखकले बताए । तर, मन्त्रालय बाँडफाँडकै टुंगो नलागेका कारण को-को मन्त्री बन्ने भनेर छलफल नै नभएको उनले बताएका छन् ।

कांग्रेसबाट यसपटक मन्त्रीमा निश्चित भएका नेताहरुमा डा.शेखर कोइराला, प्रकाशशरण महत, बालकृष्ण खाँड, मीन विश्वकर्मा, अर्जुन जोशी लगायत छन् । रामचन्द्र पौडेलले कम्तिमा ६ मन्त्री दाबी गरे पनि देउवाले मान्ने संकेत नदेखिएको एक पदाधिकारीले बताए । रामचन्द्र पौडेलबाट आनन्दप्रसाद ढुंगाना, नविन्द्रराज जोशी, जीवन परियार र कमला पन्तको नाम अघि सारिएको छ । शेखर कोइराला पछिल्लो समय कांग्रेसमा दुबै गुटको समन्वयकर्ताका रुपमा रहेका छन् ।

नविन्द्रराज जोशीलाई मन्त्री बन्न नदिन प्रकाशमान सिंह लागेका छन् । सिंहले प्रचण्डलाई काठमाडौं १० मा पराजित गर्ने राजन केसीलाई पोर्टफोलियो सहितको राज्यमन्त्री दिनपर्ने भनेर पौडेललाई दबाव दिइरहेका छन् ।

पार्टी महामन्त्री ज्ञानेन्द्रबहादुर कार्कीलाई बनाएर बालकृष्ण खाँडलाई मन्त्री बनाउने तयारी देउवाको छ । त्यस्तै मानबहादुर विश्वकर्मालाई सहमहामन्त्री बनाएर मीन विश्वकर्मालाई सरकारमा पठाउने रणनीति उनको छ ।(अन्लाईनखबर )

Advertisements

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

w