कुबेतमा मृत्यु भएकाका तीनसय १५ पररिवारलाई क्षतिपूर्ति दिइने


होम कार्की: कुबेत सिटी (कुबेत), वैशाख १० – यहाँस्थित नेपाली दुताबासले कुबेतमा मृत्यु भएका तीन सय १५ जना नेपाली कामदारलाई क्षतिपुर्ति दिलाउने प्रक्रिया सुरु गरेको छ । नेपाली दुताबासले सन् २००० यता मृत्यु भएर क्षतिपुर्ति नपाएका मृतक कामदारको मुद्दालाई अदालतमा पेश गर्ने तयारी गरेको हो । त्यो मुद्दा लड्नका लागि कुबेती वकिल मोहमद अली अललाई जिम्मा दिएको दुताबासले जनाएको छ ।

‘एक दशक अघिदेखि कुबेतमा ३ सय १५ जना नेपालीको मृत्यु भएको देखियो । उनीहरुका परिवारलाई क्षतिपुर्ति दिलाउन अदालतमा मुद्दा पेश गर्ने प्रक्रिया थालिएको हो’, कुबेतका लागि नेपाली राजदुत यज्ञबहादुर हमालले कान्तिपुरलाई भने । राजदुत हमालले सबैले क्षतिपुर्ति पाउने सम्भबना भने नरहेको बताए । ‘यहाँका कानुन बमोजिम सडक दुर्घटना, कार्यस्थलमा मृत्यु भएकाको हकमा भने क्षतिपुर्ति पाउने ग्यारेन्टी हुन्छ’, उनले भने,’त्यसबाहेकका हकमा भने कठिन नै छ ।’

कुबेतमा घरेलु कामदारको बाहुल्यता छ । धेरै जसो घरेलु कामदारले आत्महत्या गर्ने गरेका छन् । ‘आत्महत्याको बिषयलाई समेत वकिलले गम्भिर रुपमा हेर्न हामीलाई वकिललाई अनुरोध गरेका छौं’, उनले भने,’यो मुद्दाको अबस्था हेरेर क्षतिपुर्तिको लागि दावी गरिनेछ ।’सरकारले मृतक कामदारको क्षतिपुर्ति दिलाउन आफैले वकिल राख्ने ब्यबस्था गरेको छैन् । दुताबासले कामदारको क्षतिपुर्ति प्राप्त भएको खण्डमा मात्रै वकिलले त्यसवापत कानुनी खर्च लिने ब्यबस्था गरेको छ । ‘हामीले मुद्दा लडेर क्षतिपुर्ति पाएमा त्यसको १० प्रतिशत वकिलले पाउने ब्यबस्था गरेको छ’, उनले भने,’सबैलाई क्षतिपुर्ति दिलाउने हाम्रो पहल हो । यसबाट पीडित परिवारले ठुलो राहत पाउनेछ ।’

वकिल अलीले आफुले मुद्दा लड्नुपर्ने फाइलहरु निकै गहनको रुपमा हेरिरहेको बताए । ‘कसरी पीडित पक्षलाई यहाँको कानुनले दिएको सुबिद्या दिलाउन सकिन्छ भन्नेमा आफु दृढ रुपमा लागेको छु’, उनले भने । मुद्दाको चाङ : नेपाली दुताबासमा भएका मृतक कामदारको फाइलहरु अध्ययन गर्दै कुबेती वकिल मोहम्मद अली ।(कान्तिपुर अन्लाईन )

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.