नयाँ ग्रह पत्ता लाग्यो


अन्तरिक्षको गहन अध्ययन गरिरहेको नासाको केप्लर मिसनमा कार्यरत खगोलविद्हरूले पहिलोपटक पृथ्वीकै आकारका २ वटा खगोलीय पिण्ड भएको सौर्यमण्डल पत्ता लगाएका छन् । पृथ्वीको सौर्यमण्डलबाट करिब एकहजार प्रकाश वर्ष टाढा रहेका ती ग्रहहरूको सौर्यमण्डललाई केप्लर ट्वेन्टी नामाकरण गरिएको छ । सतहको तापक्रम करिब ८००-१४०० डिग्री फरेनहाइट भएका यी दुइ ग्रहको नाम केप्लर ट्वेन्टी इ र केप्लर ट्वेन्टी एफ राखिएको छ । यी ग्रहहरूले सूर्यजस्तै एक तारालाई परिक्रमा गर्ने खगोलविद्हरूको भनाइ छ । पत्तालागेका दुइ ग्रह मध्ये पृथ्वीको समान आकार भएको केप्लर ट्वेन्टी एफले आफ्नो सूर्यलाई १९ दशमलब ६ दिनमा परिक्रमा गर्दछ । अध्ययन टोलीका प्रमुख तथा क्यम्ब्रिज विश्वविद्यालय को खगोलीय भौतिक विज्ञान केन्द्रका वैज्ञानिक डाक्टर फ्रान्कोइस फ्रेसिनले पृथ्वीको जत्रै आकारका ती ग्रहको सतहको तापक्रम उच्च रहेकाले तत्काल जिवनको सम्भावना नरहेको धारणा प्रस्तुत गरेका छन् । खगोलविद्हरूले पछिल्लो खोज सौर्यमण्डल बाहिरका ग्रहहरूमा गरिएको खोजमध्ये अहिलेसम्मकै निकै महत्वपूर्ण खोज रहेको दाबी गरेका छन् ।

माध्यम .  विकिपेडिया

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.