गाडी चल्न थालेपछि स्टप खोजिँदै


७ भदौ, काठमाडौं । राजधानीमा तीनघण्टे रात्री बस चल्न थालेको ६ दिन भैसक्यो । तर यात्रु बोकेर हिँडेको बस कहाँ कतिबेला पुग्ने र रोकिने भन्ने अझै टुंगो लागेको छैन । बस छुट्ने शुरुको बिन्दू र रोकिने अन्तिम बिन्दूको टुंगो भएपनि बीचमा बस कहाँ रोकिन्छ भन्ने कुरामा यात्रु अझै अन्योलमा छन् ।

रातको समयमा जहाँ पायो त्यहीँ उभिएर बस कुर्दा चोरी, डकैतीको डर हुन्छ । दिउँसो चल्ने जस्तो रात्री बस छ्यापछ्याप्ती छैनन् । फेरि जहाँ पनि रोकिन्न । शुरुमा चक्रपथ तथा मुख्य ठाउँहरुलाई लक्षित गरी रत्नपार्कलाई मुख्य विन्दु बनाएर २६ सिटका १४ वटा रात्रीबस सञ्चालन शुरु भएको हो । पहिलो चरणमा रत्नपार्कबाट कलंकी, लगनखेल, कोटेश्वर, जोरपाटी, बाँसबारी लगायत रुट र चक्रपथमा गरी हरेक रुटमा दुई दुईवटा रात्री बस चल्ने गरेको छ ।

रत्नपार्कबाट माईतीघर, बबरमहल बानेश्वर, तिनकुने हुँदै सिनामंगल र फर्किंदा कोटेश्वर हुँदै फर्किने, रत्नपार्कबाट लगनखेल सातदोबाटो पुगि फर्किने, रत्नपार्कबाट केशर महल, लाजिम्पाट हुँदै गंगालाल अस्पताल पुग्ने, रत्नपार्कबाट कमलपोखरी, गौशाला, चाबहिल हुँदै जोरपाटी जाने, तथा रत्नपार्कबाट कलंकी जाने गरी रुट तय गरिएको छ । यस्तै चक्रपथका लागि कलंकीलाई मुख्य विन्दु बनाई दायाँतर्फ दुई र बाँयातर्फ दुई वटा गाडी चल्छन् । शुरु र अन्तिम बिन्दू तय गरी चल्न थालेका रात्री बसको स्टप तोक्ने तयारी भैरहेको महानगरपालिकाले जनाएको छ ।
प्रतीक्षालयको तयारीबसको टाउकोमा समेत झिलिमिली डिजिटल बत्तीको व्यवस्था गरिएकोमा अब प्रतीक्षालय पनि त्यस्तै हुने भएको छ । काठमाडौं महानगरपालिकाका रात्रीबस सञ्चालन कार्यदलका संयोजक साधुराम भट्टराईका अनुसार निश्चित स्टप तय गरेर त्यहाँ सोलार बत्ती सहितको प्रतीक्षालय बनाउने तयारी भएको छ । रात्री बसका लागि २ सय वटा स्टप आवश्यक पर्ने अनुमान गरिएको छ । तत्काल सबै ठाउँमा एकैपटक बनाउन नसकिएपनि मुख्य ठाउँमा छिटै तयार हुने उहाँले बताउनुभयो । बस स्टपमा रात्री बसको रुट र समयको ’boutमा जानकारी सहितको सूचना राखिनेछ ।

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.