प्रबासी जीवनमा नयाँ कलाकारको उदय, डी.बि.लोप्चन पनि खारिदै गए


ईन्द्र भुसाल ,कुवेत

शान्तीका अग्र दुत भगवान गौतम बुद्धको २५५६ औं बुद्ध जयन्ती नेपाल तमाङ घेदुङ कुवेतको आयोजनामा भब्य किसिमले हिजो समप्न्ह भयो । अतिथी कलाकारहरुको बिजोड तमाङ सेलोले दर्शकलाई त नचायो नै प्रबासी जीवनमा कुवेतबासी नेपालीहरुले नयाँ नेपाली कलाकारहरुको बेजोड प्रस्तुती पनि देख्न पाए।
जती बेला कुवेतमा नेपाल कुवेत साँस्कृतिक मञ्च गठन भयो त्यो बेलाका कलाकार मद्यकी एक हस्ती रत्ना बराल अहिले तेती कार्यक्रममा सरिक भएको देखिदैन भने निर्त्य गर्ने कलाकारहरु पनि नेपाली समाजले नयाँ पाउदै गएको छ। नयाँ पाउदा पुरानोलाई हेला गर्नु पक्कै राम्रो होईन तर जब सम्म राम्रो कला देखिन्छ त्यो कलाकारलाई मौका दिनु पर्दछ । हिजो सम्पन्ह भएको कार्यक्रममा केही नयाँ कलाकार एस्तो देखियो जसलाई वास्तमै सबैले मन पराए भने कती दर्शकले त फेरी एक पटकको लागि अनुरोध पनि गरे । बुटवल आदर्श नगर निवाशी शर्मिला पारियार,तमाङ घेदुङका निर्त्य निर्देशक डुब्चन तमाङ,मेन पावर ब्यबसायी मिना दिदीको छोरी मन्दी प्रधानको बेजोड निर्त्य प्रस्तुतीले हल भित्रको माहोल अतिनै उत्साहित बनाएको थियो । कहाँ होला भन्ने गीतमा निर्त्य गरेकी शर्मिला परियारको निर्त्य पेशा नै कलाकारिता होकी जस्तो थियो भने मन्दी प्रधानको काठमान्डौ जादा काठमान्डौ हल्लियो गीतलाई सम्पूर्ण दर्शकले मन पराएका थिए। डुप्चन तमाङको निर्त्य र रास्टिय पोशाकले एउटा कलाकारको पहिचान दिएको थियो भने लोक गायिक डि. बि. लोप्चनको गाउने शैली अतिनै खारिएको देखियो, उहाको गीत दर्शकले धेरै मन पराए। बिगतमा कार्यक्रममा नयाँ कलाकार देखिने बित्तिकै मेरो संस्थामा आउनुस् भन्दै तछाड मछाड गर्ने साँस्कृतिक संस्थाहरु यि नयाँ कलाकार लाई कसरी हेरेका छन त्यो भने जानकारी पाउन अझै बाँकी छ । समग्रमा नयाँ र अतिथी कलाकार अनी कुवेतका पुराना अनी बाल कलाकार हरुले कार्यक्रमलाई अतिनै रमाईलो पार्न सफल भए।

दुताबास सचिब पुष्पराज भट्टराई  बाल कलाकारबाट प्रभाबित

कार्यक्रमलाई गोडेर हेर्नु भएका नेपाली दुताबासका दित्तिय सचिब पुष्पराज भट्टराई बाल कलाकार सग निकै प्रभाबित हुँदै कलाकारलाई केही पुरस्कार दिन मञ्चमा पुगेको द्र्स्य रोचक थियो भने उहाले कलाकारलाई सबै पक्षबाट हौसला दिनुपर्ने समेत बताउनु भयो । बाल कलाकार कृति गुरुङको निर्त्यबाट सचिब प्रभाबित हुनुभएको थियो ।

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.