डाँफे र मुनालको मासु एक प्लेटको ३ सय


बाजुरा, पुष २६ । बाजुरामा बन्यजन्तुको चोरी सिकारी बढेको छ । सिकारीहरुले सदरमुकाम मार्तडी र कोल्टी बजारमा राष्ट्रिय पंक्षी डाँफे सहित मुनाल, कालिज घोरल, बनेल लगायतको मासु बिक्री गर्न थालेका छन् ।

सदरमुकाम मार्तडीमा कालिजको मासु प्रति केजी पाँच देखि आठ सयसम्ममा बिक्री हुने गरेको छ भने सिकारीहरुले डाँफे र मुनालको मासु १५ सय देखि दुईहजार रुपैँयासम्ममा बेच्ने गरेका छन् । डाँफे र मुनालको मासु बजारमा धरै बिक्ने भएकोले मुल्य पनि बढी भएको मार्तडीका एक युवाले बताए । पकाएको मासु प्रति प्लेट तीन सय रुपैँया सम्ममा बिक्ने गरेको उनले बताए ।

स्थानीय बासिन्दाले घोरल र रतुवालाई बाख्रा पालेजस्तै गरी घरमा दाम्लोमा बाँधेर र डाँफे, कालिज, भ्याकुर, च्याखुरालाई कुखुरा जस्तै पिंजडामा थुनेर पाल्ने गरेको समेत पाईएको छ । तर जिल्ला बन कार्यलय बाजुराले चोरी सिकारी रोक्न तर्फ कुनै चासो नदिएको सर्वसाधारणको गुनासो छ ।बन रक्षकहरु जंगल जान छाडेपछि चोरी सिकारी बढेको हो । जिल्लाको खप्तड राष्ट्रिय निकुन्जसँग सीमा जोडिएको काँडा गाविस र बडिमालिकामा खुल्लमखुल्ला सिकार हुँदा समेत जिल्ला बन कार्यालयले कारबाही गरेको छैन ।

जिल्लामा ३४ मध्ये २८ बन रक्षक फिल्डमा गएको बन कार्यालयले बताएपनि कार्य क्षेत्रमा भने उनीहरु कहिल्यै नभेटिने स्थानीय बासिन्दाको भनाई छ । बदेल, कालिज, घोरल, रतुवा चोरी सिकारीको मुख्य चपेटामा परेका छन् । द्वन्द्वका बेला ध्वस्त भएका बन कार्यालयको भवन पूर्ननिर्माण नहुँदा बन रक्षकलाई काम गर्न समस्या परेको बन कार्यालयको भनाई छ । केहीदिन देखिको हिमपातका कारण पनि शिकारीलाई वन्यजन्तु मार्ने मौका मिलेको छ ।

प्रमुख जिल्ला अधिकारी प्रेमसिंह कुवरले चारी सिकारी बढेको गुनासो आएपछि कारबाहीका लागि जिल्ला बन कार्यलयलाई जानकारी गराएको बताए । बन्यजन्तु र पंक्षीको चोरी सिकारीमा संलग्नलाई कुनै पनि हालतमा नछोड्ने उनको भनाई छ ।

One response to “डाँफे र मुनालको मासु एक प्लेटको ३ सय

  1. nepali rakchash haru ly nepali ko rastiya chara lai pani nachodny bhayoooooooooooooo

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.