दार्जीलिङका कुतुक्स


प्रवतिका राई

निनिको मःम, गेल्नेरिजको पेस्ट्री, पेनाङको सुँगुरको मःम, बेनीको आलुमटर, भोलाको पीरो आलु, केभेन्टर्सको हट डग…! यी सब दार्जीलिङका कुतुक्स अर्थात् स्वादे जिब्रोलाई लल्याकलुलुक पार्ने परिकारहरू हुन्। बाहिरीबिरानोले झ्ट्ट नबुझ् पनि “निनिको मःम कुतुक्स दिने हैन?” भनेपछि बुझनेहरूको जिब्रो पानीपानी हुन थाल्छ।

दार्जीलिङ क्षेत्रमा स्वाद र सन्तुष्टि दुवै भएका अनगिन्ती कुतुक्स छन्। अकबरे खुर्सानी हालेको किनामाको अचार होस् कि भुटेर उमालेको झोल, दार्जीलिङ शहरदेखि कमान-कमानमा लोकप्रिय छ। सुँगुरको मासुसँग भुटेको रायो र सिद्रामा झानेको कालो दालको महिमा दार्जीलिङमा अपरम्पार छ। त्यसैगरी, सुँगुरको खुट्टाको अचार र पोलेको सिद्राको पीरो अचार यहाँका अरू सहायक कुतुक्स हुन् जसले सोचेभन्दा बढी भात वा रोटीलाई उदरस्थ पारिदिन्छन्। ज्यान तताउने एन्टी ग्याष्ट्रिक अकबरेको अचार रुचाउने दार्जीलिङ नै हो जसले छुर्पीको अचार र इस्कुसको मःम पनि पस्केको छ।

भात र रोटीलाई मुख्य खान्की मान्ने दार्जीलिङ उहिल्यैदेखि अचारप्रेमी हो। यहाँका भान्साहरूमा अकबरेको राज छ। अन्त कमै पाइने चिन्डे (एक प्रकारको रूखको मुना) को अचारमा पनि अकबरेले कमाल गरिरहेको हुन्छ। मेसु (तामा) र अकबरेको फ्युजनबाट दार्जीलिङमा अचार सम्राट जन्मन्छ। अकबरे हालेको मेसुको अचार दार्जीलिङको सदावहार चोटिलो कुतुक्स हो। अकबरे हालेर पर्परी भुटेको मेसु सम्झ्ँदै मानिसहरूको जिब्रो पानीमा डुब्न थाल्छ।

अनेकथरी जात र धर्मका मानिसको मिश्रित बसोबास भएको दार्जीलिङ पहाडमा दशैँसँगै सर्वाधिक ठूलो कम्युनिटी इभेन्ट हुन्छ। घर-घरमा खसी, राँगा, सुँगुर काटिन्छ। दार्जीलिङ आफैँमा सानो नेपाल हो, यहाँ रक्ती र भुटनको परिकारले विशेष महत्व राख्छ। खसी, सुँगुर वा राँगा काटेका घरहरूमा भुटुवा भोज चल्छ। पातमा चोयाले बाँधेर मासु लैजाने भेजाहारीहरूको हिसाब एक जना जमानी (लेखन्दास)ले राख्छन्। पूर्वी पहाडको यो चलन त्यहाँका मानिससँगै बसाइ सरेर दार्जीलिङ गएको हो। यसरी लगिएका दशैँको मासुबाट अनेक थरी कुतुक्स बन्छन्। दशैँको मासुको पैसा जमानीले तिहारपछि सङ्कलन गर्छन्।

दशमीमा हरेक घरमा जति टीकाको चटारो हुन्छ त्यति नै हुन्छ मान्यजनको घरमा पुग्ने हतारो। सबैको पेटलाई दशैँले सम्पूर्ण बनाएको हुन्छ, तर कुतुक्सको कर चलिरहन्छ। अहिले गाडी चढ्दा, चङ्गा उडाउँदा, पीङमा मच्चिदा, उकालो-‘रालो गर्दा वा डाइस (लङ्गुरबुर्जा) खेल्दा घटिहाल्छ नि भन्दै सप्रेम कुतुक्समा कर गरिन्छ। दशैँपछि तिहारमा घरघरै पाक्ने सेल दार्जीलिङको अर्को लोकप्रिय कुतुक्स हो। आलुदम र भुटुवा सेलका सहायक कुतुक्स हुन्। दशैं-तिहारमा त घरैपिच्छे सेलै सेल; अरू बेला सेल पकाएपछि छरछिमेकमा बाँड्नु दार्जीलिङको चलन हो। छरछिमेकका केटाकेटीको त यसमा अनिवार्य भागै हुन्छ।

खान, लाउन जान्ने दार्जीलिङ त्यो ठाउँ हो जहाँको नेपालीपनले सबभन्दा पहिला पश्चिमा संस्कृतिलाई स्वागत गर्थ्यो। एउटा यस्तो समाज जसले बाहिरका कुतुक्स कचौराहरूलाई सबभन्दा पहिला स्वीकार्छ, तर नेपाली काँसका थाललाई बीचमा राखेर।

Posted by: Raju Gurung

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.