जुत्ता सिलाएर मासिक ५० हजार आम्दानी


धेरैले भन्छन्– हातमा सीप भएर मात्र हुँदैन, काम थाल्न लगानी चाहिन्छ । पुँजी नै नभएपछि आँट नआउनु स्वाभाविक पनि हो तर, गोरखा नगरपालिका पोखरीथोकका २३ वर्षीय रोहित सिर्मल यसको ठीक विपरीत उदाहरण बनेका छन् । गोजीमा एक रुपैयाँ नभए पनि साथीभाइको सहयोगमा उनले जुत्ता बनाउने पसल सञ्चालन गरिरहेका छन्, जसबाट उनले मासिक ५० हजार रुपैयाँ आम्दानी गर्छन् ।

“पैसा छैन भनेर सीपलाई खेर फाल्न नहुने रहेछ,” उनी भन्छन्, “केही गर्छु भनेपछि समाजमा पनि ऋण पाइन्छ ।” २५ हजार रुपैयाँ ऋण लिएर काममा हात हालेका रोहित यतिबेला जुत्ता सिउनमै व्यस्त छन् । कुनैबेला रोजगार नभएर अत्तालिएका रोहितलाई यतिबेला न काम खोज्ने चिन्ता छ, न त ऋण तिर्न नसक्नुको तनाव नै ।

मासिक ५० हजारसम्मको आम्दानीबाट उनले तीन जना कर्मचारीलाई तलब खुवाएर ३० हजारसम्म बचाउँछन् । आँट भएमा जस्तोसुकै काम पनि गर्न सकिने बताउने रोहितले दैनिक हुने कारोबारबाट १ सयदेखि ३ सय रुपैयाँ जति फाइनान्समा बचत पनि गर्दै आएका छन् । जुत्ता बनाएर कमाएको आम्दानीले सबै ऋण तिरेकोमा उनलाई खुसी छ । पसलको साहारामा उनले १ लाख २० हजार रुपैयाँको ढुकुटीसमेत खेलेका छन् । “त्यसैले आजकल साथीसंगीलाई उद्यमशीलतामा लाग्न प्रेरित गर्दै हिँडेको छु,” उनले भने ।

हिजोआज जुत्ताको सिजन भएकोले उनी झिसमिसेदेखि रातिसम्म जुत्ता बनाउन व्यस्त हुन्छन् । “अहिले दिनको अठार घण्टासम्म काम गर्नुपर्छ,” उनले भने, “जुत्ताको माग र आवश्यकता निकै बढेको छ ।” उनको पसलमा पार्टी, बुट, विवाह, लेडिज–जेन्स गरी विभिन्न १५ किसिमका जुत्ता पाइन्छन् । उनी न्यूनतम ३ सयदेखि अधिकतम १२ सय रुपैयाँसम्ममा जुत्ता बेच्छन् ।

आफूले बनाएका जुत्ता स्थानीय स्तरका फेन्सी स्टोरमा समेत पु¥याउँदै आएका रोहितले पसललाई उद्योगको रूपमा स्थापित गराउने योजना बनाएका छन् । भन्छन्, “उद्योगको रूपमा स्थापित गराएँ भने यहाँँको बेरोजगारी समस्या केही हदसम्म समाधान हुनसक्छ ।”                          —   प्रस्तुतिः भगवान खनाल

Posted by: Raju Gurung

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.