विधवाको मोल ५० हजार नतोक


माधव नेपाल सरकारले विधवा विवाहलाई प्रोत्साहन गर्ने नाममा दिने भनेको ५० हजार रुपैयाँ सहयोगको व्यवस्था सुरुदेखि नै विवादमा परेको थियो। एकल महिलाहरुले आन्दोलनै चलाए यसविरुद्ध। एक जनाले सर्वोच्च अदालतमा मुद्दै ठोकिन्। त्यही मुद्दाको फैसला गर्दै सर्वोच्चले हिजो फैसला गरिदियो- त्यसरी पैसा दिने काम नगर्नू, नगराउनू। विवाह दुई जनाको इच्छामा सहमतिमा गर्ने हो, पैसा दिएर नि लोभ देखाउनु हुन्छ ? पैसा दियो भने त लोभ उत्पन्न भइहाल्छ नि। त्यसले गर्दा समाजमा विकृति फैलिन्छ भन्दै सर्वोच्चका न्यायाधीशद्वय बलराम केसी र गिरिशचन्द्र लालको इजलासले यस्तो आदेश दिएको हो। सरकारले लोकप्रिय हुनका लागि अन्तरजातीय विवाह गर्ने र विधवा विवाह गर्नेलाई प्रोत्साहन भत्ताको व्यवस्था गरेको थियो। तर विधवाको मामिलामा भने बुमर्‍याङ इफेक्ट अर्थात् घुमेर आफैमाथि प्रहार भयो सरकारलाई। रकम दिन त रोकियो, तर के अब यत्तिकैमा विधवाहरुले भोगिरहेको समस्या टुंगियो त ? त्यो एक पाटो रह्यो। तर यो निर्णय हचुवा र गलत भएको भने सर्वोच्चको फैसलाले सरकारलाई झापड भने दियो।

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.