कुवेतमा नेपाली युवकको असामयिक निधन


जय आले (कुवेत)                 

स्याङ्ग्जा जिल्लाको पुतली बजार नगर पालिका, वार्ड नं. आठ, सतुङ्ग रजस्थल मैदान घर भएका रन बहादुर शाहको छोरा, कुवेतको एरिस्को कम्पनिमा सन् २००४ देखी सेक्युरिटी अफिसरको पोष्टमा कार्यरत ३८ वर्षिय युवक नरेश बिक्रम शाहको गत १५ डिसेम्वर २००९ को दिन अपरान्ह ३ बजे एक असामयिक निधन हुन पुगेको छ ।

एजिलिटी कम्पनिमा कार्यरत मृतकको एउटै गाउँमा घर भएका छिमेकी खेम के. सि. ले जानकारी गराउनु भए अनुसार मृतक शाहले १४ डिसेम्वरको दिन आफ्नो रुम पार्टनरसँग आफुलाई अली सन्चो नभएको र श्वास प्रश्वासमा केही कठिनाई भएको जानकारी दिएका थिए । साथै भोलिपल्ट १५ डिसेम्वरको बिहान जाहरा अस्पताल गई केही औषधीहरु लिई ११ बजेतिर कोठामै फर्की आएर नाईट ड्युटिवाला साथीहरुलाई औषधी समेत देखाएका थिए । त्यसपछी नाईट ड्युटीवाला साथीहरुसँगै उनले खाना खाएको र साथीहरुलाई मलाई अक्सिजनको कमी भएजस्तो लागि रहेको छ, मेरो सिटी र आफिसमा पनि जानु पर्ने काम छ भनेर गएको र करिब दिनको ३ बजेतिर बसमा फर्केर आउँदा आफु उत्रनु पर्ने बस स्टपमा नउत्रेर बसमा सँगै बसेका इण्डियनहरुले सुतेको होला भनी उठाउन खोज्दा शाहको शरीर चिसो र दह्रो भईसकेको पाएका थिए र उनै इण्डियनहरुले र बस ड्राइभरले नेपाली क्याममा गएर खबर गरेको र नेपालीहरुले जाहरा पुलिसमा रिपोर्ट गरी शाहलाई जाहरा अस्पताल लगेको तर अस्पतालले मृत घोषित गरी पार्थिव शरीरलाई फरवानियाँ अस्पतालमा रेफर गरेको र हाल मृतकको पार्थिव शरीर फर्वानियाँको मुर्दा कक्षमा राखिएको जानकारी हुन आएको छ ।

यसैगरी मृतकका छिमेकी खेम के. सि. लाई अन्य कानूनी प्रकृयाहरु के-के भई रहेछन भनी कुवेतनेपालले गरेको प्रश्नमा खेम के. सि. ले आफुले मृतक कार्यरत कम्पनिमा बुझ्दा कम्पनिले आवश्यक कागजात तयार गरी साउदी नेपाली दूतावासलाई पठाइसकेको साथै कम्पनिले मृतकले कुनै इन्सुरेंस नपाउने कुरा पनि खुलस्त बताएको र नेपाली दूतावास साउदीमा फोन गरी बुझ्दा फोन उठाउने कर्मचारीले आफुलाई थाहा नभएको र सबै कुरा बुझेर आज सनीवार (०२ जनवरी) मा जानकारी गराउने भनेको कुरा पनि बताउनु भयो ।

कुवेतमा नेपाली दूतावास स्थापनाको लागि कुवेतका लागि प्रथम नेपाली राजदूत नियूक्त भई गत ७ डिसेम्वरको साँझ कुवेत आउनु भएका महामहिम राजदूत मधुवन प्रसाद पौडेलले हिजो मात्र राखिएको स्वागत समारोहमा दूतावास संचालन नहुन्जेलसम्म आफुले कुनै पनि काम गर्न नमिल्ने कुरा बताउनु भएको छ । यसैगरी केही दिन पहिल्यै पत्रकार सम्मेलनमा पनि वहाँले जबसम्म साउदी नेपाली दूतावासबाट कुवेत सम्बन्धित सम्पूर्ण कागजात र फाइलहरु नेपाली दूतावास कुवेतलाई हस्तान्तरण गर्दैन तबसम्म यहाँका समस्याहरु आफुले हेर्न नमिल्ने र हल गर्न पनि नसक्ने कुरा बताउनु भएको थियो । त्यसैले हालमा केही समयको लागि भएपनी कुवेतवासी नेपालीहरुले साउदी दूतावासकै बाटो हेरी बस्नु पर्ने स्थिती कायमै छ ।

4 responses to “कुवेतमा नेपाली युवकको असामयिक निधन

 1. H.E. Ambassadar of Nepal,
  Kuwait
  C/O Kuwaitnepal.com

  This is Deepak K.C., from Nepal. I am writing this email with a humble request to take the death case of Mr Naresh Bikram Shah more seriously.

  You can imagine what’s might have gone with his parents when they heard about the death of their only SON, death body lying somewhere in Kuwait?…How the other family members and relatives have to accept this bitter reality..?..How a poor family who had been dependent upon the income of Late Naresh can cope with this disaster…? Can you imagine when a 9 year old son who was waiting good clothes and chocolates to receive from his father knows that his father’s dead body is lying somewhere in the place where his father worked till end of his life? Can you imagine when a married women with a kid, who has been waiting her husband to come to celebrate upcoming festivals together knows that HE is no more on this earth.?…Can you imagine when the old parents know that his ONLY SON has a already left them in this world , leaving them behind and he won’t be able to comeback to look after them, his small son and wife would do? You can imagine what might be going with his friends and relatives to know that the last visit would be the really last one with a smiling, honest and hardworking person like Naresh.

  I am just trying to explain the scenario. I am requesting you to support to send the deadbody back to Nepal on the ground of humanity.

  You, being, in a position to support the victim family, i would greatly appreciate your efforts and if the emabassy of Nepal can’t initiate and help the victim, whom do you think we should contact? I hope you understand the situtation and support accordingly.

  Thank you very much.

  Regards,
  Deepak ( TUNZA)

 2. I am deeply shocked after reading carefully the feedback/request sent by Deepak ( Tunza).
  Dear NRNs of Kuwait,
  Kuwaitma ek Nepaliko Achanak Mitru bhanne news sunda haami sarai dukhit chau. Tes bhanda pani jhan dukhi haami yeti khera chau jaha pathriv sarir lai nijko gharma puraunako lagi na ta ambassy le nai kehi pahal gareko dekhiyo na ta companyle nai kehi gareko cha,, aaja Mr Naresh ko death bhayeko pani 2 weeks kati sakyo tara katai bata pani kehi progress suniyeko chaina. Tapai yeuta humanityko natale emphathetically sochnus ,tyo bhab bibahal paribar ma ahile ke gujri raho hola, jiudo sarir ta dekhna payenan payenan , tyo dead bodylai pani kuwaitko khadima kati samma kuwaiyo bhani sunda kasto gayo hola,,,,,,,,,,,,,,, can u imagine,,

  Bharkharai nava niyukta mahamahim rajdut jyu, tapailai govt le ambassador ma employed gareko nepal bata rojgar garna tya gayeka nepali harulai dukha sukha ma pareko bela bureaucratic tarikale sayog garna pathayeko ho naki tyo padma ra kursi samalna lai haina,,, teti matrai haina yedi tapaile padiya daityo nivauna yedi kehi asajila haru pare pani euta humanity ko adharma ta kehi garna saknu hunthyo ni,,’” yo mero karya kshetra bhitra parena” bhanera tapai kasari yeti sajilo saga umkana saknu huncha ha,,,,

  Ani , NRNKs haru, I hope , tapai harule aafno thauma gareko coordinaton is highly praiseworthy, I request you to coordinate with the NRNs of other countries like US, UK, Aus and other countries as well. I would do my best to coordinate with NRNA in this matter.

  Haami nepali haru jun thauma chau, clean and peace mindle ek aarkalai aaftyaro parda help garau,,, tehi nai thulo dharma ho,,

  Thanks

  Ram KC
  Australia

 3. Yukta Raj Khand/ Uma Kumari malla

  We are deeply sorry to hear heartbreaking news the death of our cousin brother Naresh bikram shah. While he was on service in kuwait. We are deeply sorry to our Mamaji, Maiju, mrs Naresh, son and naresh’s brothers sisters also others relatives to their lost of family member. At this difficult time of sadness may god give strength and comfort to the family. We read the story written by Jaya Ale and understood the difficulties of sending back his body to Nepal. We will try to raise money as much as we can from Canada.

 4. पिंगब्याक: Suchana Ghimire UAE

जवाफ लेख्नुहोस्

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  बदल्नुहोस )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  बदल्नुहोस )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.